Opieka medyczna w Polsce

Pewnie każdy chciałby mieć zawsze takie zdrowie, które nie będzie zmuszało nas do wizyty u lekarza, ale praktycznie takiej możliwości nie ma i prędzej czy później kwesta opieki medycznej będzie dla nas ważna. Sytuacje w życiu są różne i dlatego w różnych momentach ta pomoc specjalistów może być nam potrzebna. Jak to będzie wyglądało w naszym kraju? Czy rzeczywiście można liczyć na pomoc medyczną, gdy takowa będzie nam potrzebna. Jaka będzie jej jakość, gdzie będzie trzeba się udać, czy będzie trzeba spełniać jakieś formalności. Okazuje się, że do momentu pierwszej choroby wiele osób w ogóle praktycznie nic nie wie na ten temat i jest jakby kompletnie obok tego tematu, co na pewno będzie niekorzystne. Gdy będzie nam potrzebna ta pomoc możliwe, że nie będziemy kompletnie wiedzieli, gdzie się udać, gdzie szukać dla siebie wsparcia, a może być tak, że będzie liczyła się dosłownie każda minuta. Jeśli wcześniej już w jakieś mierze zapoznamy się z funkcjonowaniem opieki medycznej w Polsce to będzie nam nieco łatwiej. Niestety sprawa nie wygląda najlepiej, gdy chodzi o opiekę medyczną w naszym kraju.

Chory system


W Polsce od 27lat kolejne rzady zapewniają nas o tym, że służba medyczna będzie rzeczywiście doskonała i w końcu przeprowadzona będzie taka reforma, która przyniesie efekty. Jak się jednak okazuje są albo tylko plany albo jak nawet wprowadzone zostają w życie to praktycznie nic z tego korzystnego nie wynika i jest więcej problemów niż korzyści. System opieki medycznej w naszym kraju jest chory od lat. Okazuje się, że wiele osób w momencie, gdy na gwałt potrzebuje lekarza najpierw musi starać się o skierowanie od lekarza rodzinnego a potem kilka miesięcy oczekiwać na wizytę u specjalisty. Niektórzy uważają, że realia służby zdrowia w naszym kraju są zastraszające i tak naprawdę prowadzi to do wielu poważnych problemów, niekiedy niebezpieczeństw, gdy dana osoba nie będzie miała szansy na to, by udać się do lekarza.
Co ciekawe udając się do lekarza w naszym kraju od razu powinniśmy sobie zarezerwować sporo czasu ponieważ czeka nas najczęściej długi okres oczekiwania w kolejce nim w ogóle uda się dostać do specjalisty. Również ciekawie wyglądają kwestie związane z procesami rehabilitacji. Okazuje się bowiem, że w kolejce może czekać kilka miesięcy, a chyba każdy racjonalnie myslący człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że rehabilitacja jest bardzo ważna tuż po urazie, gdy kości, mięśnie, stawy są jeszcze ruchome, nie zablokowały się i będzie można walczyć i pełną sprawność, nie da się jednak wtedy liczyć na darmowe wizyty nawet mimo ubezpieczenia, ponieważ czeka nas oczekiwanie w kolejkach.

Trudno o zapis pod koniec roku

Wyjątkowym absurdem naszej służby zdrowia będzie również to, że pacjent może mieć problem z zapisaniem się do lekarza, jeśli zachoruje pod koniec roku. Najczęściej bowiem oddziały są wyłączone z działania, ponieważ środki na dany rok się skończyły, zapisów nie ma a na kolejny rok nadal nikt nie zapisuje. Gdy zapisy się zaczynają okazuje się, że i tak początek roku jest już zajęty. Opieka medyczna w Polsce w wielu sytuacjach bardziej przypomina nam kabaret niż rzeczywistą pomoc. Ilość formularzy, papierków jakie trzeba wypełnić jest zastraszająca. Ciekawym może być również to, że kobieta zgłaszająca się na izbę przyjęć z akcją porodową również będzie miała najpierw przed sobą poważne zadania dokumentacyjne, wypełnienie wszystkich istotnych danych a dopiero potem dostanie szansę na poród…