Wynagrodzenie chorobowe

Problemy ze zdrowiem niestety mogą się pojawić w życiu każdego człowieka i najczęściej nie mamy na to szczególnego wpływu. Dlatego warto wiedzieć jak będzie można sobie z nimi poradzić, ale również jak będzie wyglądała nasza sytuacja, gdy jesteśmy osobami pracującymi. Właśnie ta kwestia odnosząca się do naszej pracy będzie kluczowa i powinniśmy o tym pamiętać. Oczywiście dużo zależy od tego czy mamy kodeksowy stosunek pracy czy może pracujemy w innej formie np. na umowę o dzieło. Dokładniej ważne będzie to czy ponosimy składki zus na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli tak się dzieje to będzie można liczyć na to, że za ten okres przebywania na zwolenieniu lekarskim będą nam przysługiwać pewne pieniążki. Ale jak do będzie dokładnie wyglądało? Okazuje się, że wiele osób nadal nie ma o tym zielonego pojęcia, dlatego dla nich ten wpis informacyjny może się okazać ciekawy i chętnie z niego skorzystają.

Chorobowe – mniejsze uposażenie


Idąc na tak zwane zwolnienie chorobowe trzeba od razu przygotować się na to, że nasze uposażenie będzie mniejsze. Wysokość pensji będzie tutaj różna, ale tak naprawdę rzadko kiedy będzie można oczekiwać, że to wynagrodzenie znajdzie się dalej na poziomie 100%. Przede wszystkim dużo zależy od tego jaki dotyczy nas rodzaj choroby, czasu trwania choroby czy stopnia szkodliwości oraz stażu pracy. Wynagrodzenie chorobowe będzie wypłacane na podstawie druku ZUS ZLA określanego potocznie jako L-4. Na dostarczenie go do pracodawcy będziemy mieli tylko 7 dni od daty wystawienia. Ale jednocześnie istnieje obowiązek powiadomienia pracodawcy mamy już drugiego dnia naszej nieobecności w pracy. Jeśli spóźnimy się z dostarczeniem takiego zwolnienia wysokość naszego wynagrodzenia może się zmniejszyć nawet o 25% dlatego trzeba na to szczególnie uważać, ponieważ bardzo szybko się może okazać, że nasza pensja będzie znacząco niższa.

Różna wysokość wynagrodzenia przy zwolnieniu

100% wynagrodzenia będzie mógł otrzymać pracownik w momencie, gdy przyczyną nieobecności w pracy będzie wypadek przy pracy, w drodze do

pracy albo też choroba w czasie ciąży, choroba zawodowa, albo tez konieczność poddania się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek czy narządów oraz poddanie się zabiegowi ich pobrania.
80% otrzymywać będzie się w momencie, gdy problemem będzie nieobecność z powodu choroby zakaźnej, która będzie trwać nie dłużej niż 33 dni lub 14 dni w przypadku osób powyżej 50 roku zycia. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie z tego tytułu może być większe, jeśli będą to również przewidywać odrębne ustalenia pracownika z pracodawcą.
70% wynagrodzenia otrzymywać będzie pracownik, który przebywa na zwolnieniu dłużej niż 33 dni lub też trafił do szpitala po upływie 33 dni zwolnienia. Przestaje go w takiej sytuacji obowiązywać wynagrodzenie chorobowe, a zamiast tego zaczyna przysługiwać mu zasiłek chorobowy, który jest wypłacany przez ZUS albo pracodawcę. Tutaj sprawa uzależniona będzie od liczby osób zgłoszonych przez takiego pracodawcę do ubezpieczenia.

Jaka wysokość wynagrodzenia?

Obliczenie pensji na takim zwolnieniu będzie związane bezpośrednio z tym jaka jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, które jest wypłacane za 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc, w którym wystąpiła choroba. Wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie będzie nam przysługiwać nawet jeśli będzie ono trwało jeden dzień. Pracodawca, który otrzyma od nas druk ZUS ZLA będzie zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 niezdolności danej osoby do pracy. Jeśli ktoś ma ukończony 50 rok zycia będzie to konieczne za pierwsze 14 dni. Oczywiście nie będzie tu chodziło o sumę 33 niezdolności do pracy. Jeśli ten limit przekroczymy to wynagrodzenie w wysokości 70% będzie na przysługiwało dalej i będzie wypłacone już przez ZUS.